Be Original
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


We are a team and we will always be together for better or for worse ...
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Un forum dedicat tuturor fanilor anime și fan fiction din România. Alătură-te și tu în familie !

 

 Tutorial Pain Tool sai

In jos 
AutorMesaj
Nutella>.<
Administrator
Administrator
Nutella>.<


Mesaje : 364
Data de inscriere : 23/08/2013
Localizare : Pe aici...pe net :D

Tutorial Pain Tool sai Empty
MesajSubiect: Tutorial Pain Tool sai   Tutorial Pain Tool sai Icon_minitimeSam Noi 30, 2013 2:44 am

Hei, Hei... am venit cu un subiect pentru a incerca sa va invat, bineinteles daca doriti si voi cum se folosesc "armele" in Paint Tool Sai pentru a face un Rpc :!: 

Lectia 1.

Am sa incep cu primul lucru care este si logic, adica sa deschideti Paint Tool Sai...

Tutorial Pain Tool sai Untitl10

Dupa ce facest acest lucru, apasati pe butonul care are o pagina cu un stilou pe ea, aceasta va va ajuta sa incepeti si sa conturati imaginea pe care o doriti ...

Tutorial Pain Tool sai Rpc_bm10

Cam atat deocamdata, stiu ca este putin dar am o treaba...mai tarziu voi pune restul Smile
Sus In jos
https://ficuri13.forumgratuit.ro
Nutella>.<
Administrator
Administrator
Nutella>.<


Mesaje : 364
Data de inscriere : 23/08/2013
Localizare : Pe aici...pe net :D

Tutorial Pain Tool sai Empty
MesajSubiect: Next   Tutorial Pain Tool sai Icon_minitimeDum Dec 01, 2013 11:19 am

Hei, am venit cu continuarea pentru acest tutorial....

Acum vom trece la uneltele din patratul alaturat...

Tutorial Pain Tool sai Untitl11


Acum vom incepe cu prima unealta, Pen

Tutorial Pain Tool sai Untitl12

Aceasta unealta eu nu o prea folosesc pentru ca nu am la ce. Trebuie sa ma pricep la a desena liber pentru a o folosi. Cum vedeti, aveti dedesubtul patratului cu unelte alt patrat mai mare cu niste cerculete. Acelea nu sunt alt ceva decat niste marimi...

Tutorial Pain Tool sai Yo_bmp10

Si, uitati cum se coloreaza cu Pen si marimea 14 ...

Tutorial Pain Tool sai Rto_bm10

Am terminat sa vorbim despre aceasta unealta. Urmatoarea este Erasel adica Guma de sters, nu are nici un rost sa va explic ce face aceasta pentru ca stiti si voi.

Urmatoarea unealta este Line...

Tutorial Pain Tool sai Untitl13

Aceasta iar nu o prea folosesc pentru ca ea poate face lini doar drepte si nu prea am nevoie de acestea...

Tutorial Pain Tool sai Yo_bmp11

Urmatoarea unealta este Curve, ei uite pe aceasta o folosesc chiar mereu. Cu ea pot face aproape tot rpc-ul, si nu este greu Smile

Tutorial Pain Tool sai De_bmp10
Tutorial Pain Tool sai Hg_bmp10

Urmatoarea unealta este Edit, cum spune si numele sau, acest buton poate modifica structura liniilor si le poate face sa arate mult mai bine ^ ^ El are doua modele, daca le pot spune asa...

Tutorial Pain Tool sai Ttt_bm10

Punctul verde este mereu in interiorul liniei, iar cel galben este marginea.... Pe aceasta am vrut sa o mut, spre exemplu...

Tutorial Pain Tool sai Rrr_bm10

Iar, urmatoarea unealta este.... Pressure

Tutorial Pain Tool sai Uuu_bm10

Acest buton ascuteste varfurile... la fel ca si butonul Edit, are doua modele, in interior verde si la varfuri galben. In cazul acestui buton, daca aplici efectul obti....

Tutorial Pain Tool sai Untitl14

Acesta are un % adica 100%/100%, va dau un sfat, pentru varfuri este de preferat sa folositi 000%/100% iar pentru mijloc, de preferabil pe la mijloc sau cum vi se pare voua ca arata mai bine...

Si acum, priviti cum a iesit imaginea. Am mai adaugat cate ceva....

Tutorial Pain Tool sai Fff_bm10

Sper ca v-am ajutat sa intelegeti cum se folosesc aceste unelte, va astept si in Lectia nr. 2
Sus In jos
https://ficuri13.forumgratuit.ro
Nutella>.<
Administrator
Administrator
Nutella>.<


Mesaje : 364
Data de inscriere : 23/08/2013
Localizare : Pe aici...pe net :D

Tutorial Pain Tool sai Empty
MesajSubiect: Re: Tutorial Pain Tool sai   Tutorial Pain Tool sai Icon_minitimeVin Dec 27, 2013 11:13 am

Lectia 2


Am venit cu o noua lectie,in aceata va voi prezenta tot ce tine de uneltele cu care poti colora....So, let's go ^ ^

Primul pas este de a deschide un nou layer, cel care are un colt de hartie indoit, dar nu uitati, trebuie sa aveti si celalalt layer, cel cu stiloul pe hartie daca doriti un Rpc.

SFAT: Layer-ul cu coltul indoit sa fie mereu sub cel cu stiloul !!!

Tutorial Pain Tool sai Re_bmp10

Apoi urmeaza uneltele....

Prima unelta este PEN, cu aceasta colorati cel mai bine, dar si cu celelalte numai ca eu o folosesc numai pe aceasta dupa ce selectez o parte.

Tutorial Pain Tool sai Frr_bm10

Ase se deseneaza cu el...
Tutorial Pain Tool sai Frt_bm10

Urmatoarea unelta este AIRBRUSH, pe aceasta nu o folosesc mai deloc pentru ca optez pentru BLUR in locul ei.

Tutorial Pain Tool sai Dr_bmp10
Tutorial Pain Tool sai Dsa_bm10

Urmatorul este BRUSH, pe acesta nici macar nu il ating, nu am nevoie de el la nimic.

Tutorial Pain Tool sai Da_bmp10
Tutorial Pain Tool sai Fr_bmp10

Urmatoarea unealta este WATER, inainte o foloseam, poate ca o voi mai folosi, ...

Tutorial Pain Tool sai Sa_bmp10
Tutorial Pain Tool sai Fad_bm10

Urmatoarea este MARKER, aceasta face acelasi lucru ca si PEN

Tutorial Pain Tool sai Rert_b10

Dupa MARKER, urmeaza ERASEL care din nou, stiti cu toti ce face Smile
Apoi avem butonul SELECT...cu acesta poti selecta o parte si apoi sa o colorezi.

Tutorial Pain Tool sai Fas_bm10
Tutorial Pain Tool sai Hff_bm10

Urmatorul este DESELECT, acesta face sa nu mai fie acea parte selectata.
Dupa DESELECT, avem butonul BUCKET, acesta coloreaza toata imaginea...cred ca v-ati dat seama si singuri.

Tutorial Pain Tool sai Hgdfg_10
Tutorial Pain Tool sai Hds_bm10

Urmatorul este BINARY, acesta coloreaza la fel ca MARKERUL si PEN doar ca are marginile mai dure, daca pot spune asa. Nu il folosesc deloc, nici pe BUCKET.
Apoi vine butonul INK PEN, nu il folosesc dar imi place mult efectul pe care il face.

Tutorial Pain Tool sai Dar_bm10
Tutorial Pain Tool sai Hgd_bm10

Apoi urmeaza celelalte butoane...
WATER, WATER si OL WATER care fac aceslasi lucru, numai ca ultimul imi place mai mult ^ ^
Urmatoarele sunt ACRYLIC, PAPER si CRAYON

Tutorial Pain Tool sai Darfj_10
ACRYLIC
Tutorial Pain Tool sai Acryli10
PAPER
Tutorial Pain Tool sai Paper_10
CRAYON
Tutorial Pain Tool sai Craion10

Urmeaza ultimul buton, adica BLUR, pe el il folosesc cand am nevoie sa nodific marginea cand colorez.

Tutorial Pain Tool sai Fs_bmp10
Tutorial Pain Tool sai Blur_b10

Gata si cu aceasta lectie, ne vedem la urmatoarea cand voi prezenta restul lucrurilor din Paint Tool Sai Smile


Ultima editare efectuata de catre Nutella>.< in Lun Dec 30, 2013 12:02 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
https://ficuri13.forumgratuit.ro
Nutella>.<
Administrator
Administrator
Nutella>.<


Mesaje : 364
Data de inscriere : 23/08/2013
Localizare : Pe aici...pe net :D

Tutorial Pain Tool sai Empty
MesajSubiect: Re: Tutorial Pain Tool sai   Tutorial Pain Tool sai Icon_minitimeLun Dec 30, 2013 12:02 pm

Lectia 3



Hei, am venit si cu Lectia nr.3 din acest tutorial, so...sa incepem Smile


- Astazi va voi prezenta uneltele de deasupra patratului despre care am vorbit pana acuma la lectia 1 si 2. Prima unealta despre care vorbim este SELECTION, acest buton iti permite sa decupezi portiunea aleasa, si cu el poti pune si fundalul pentru rpc-uri. Acest buton nu face alt ceva decat sa decupeze, la fel si butonul LASSO, care este langa el.

Tutorial Pain Tool sai Dass_b10
Tutorial Pain Tool sai Fsr_bm10

Sub patratul cu unelte, aveti alte butoane, cu acele butoane puteti modifica forma imagini decupate...

- Urmatoarea unealta este MAGIC WAND, acesata unealta selecteaza o anumita parte si o poti colora mult mai repede decat cu butonul SELECT, care este ca un fel de PEN

Tutorial Pain Tool sai Dars_b10
Tutorial Pain Tool sai Gds_bm10

Pe aceasta o folosesc mereu pentru ca am nevoie de ea pentru a desena in interiorul liniei fara sa depasesc

- Urmatorul buton este MOVE, acesta muta tot ce este in acel Layer....

Tutorial Pain Tool sai Far_bm10

- Urmatoarele butoane sunt, ZOOM (mareste sau micsoreaza partea aleasa pentru a lucrea mai bine),ROTATE (acesta intoarce toata pagina), HAND (acesta misca pagina in sus,jos,stanga sau dreapta) iar ultimul buton este COLOR PICKER (acesta alege culoarea pe care dai pentru a o avea si a coloro cu ea)

- Urmeaza doua obtiuni pe care le putem folosi....

Tutorial Pain Tool sai Gd_bmp10

Aici aveti de ales intre doua butoane.... primul este HUE AND SATURATION...

Tutorial Pain Tool sai Gxvb_b10
Tutorial Pain Tool sai Bgrf_b10
Tutorial Pain Tool sai Fsf_bm10

Al doilea este BRIGHTNESS AND CONTRAST...

Tutorial Pain Tool sai Fsfgf_10
Tutorial Pain Tool sai Gsvbam10


Gata si cu aceasta lectie... Smile
Sus In jos
https://ficuri13.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat





Tutorial Pain Tool sai Empty
MesajSubiect: Re: Tutorial Pain Tool sai   Tutorial Pain Tool sai Icon_minitime

Sus In jos
 
Tutorial Pain Tool sai
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Be Original :: Fan Art :: Tutorial Rpc-uri-
Mergi direct la: